Der er fuld tryk på koncerter og oplevelser i Tønder by i disse dage. Se opdateret liste over begivenhederne med koncerter i Schweizerhalle-Tønder Kulturhus, livemusik i Circle Village i festivalens butik i gågaden samt på Hagge’s, Café Victoria, Centralhalle, Skibbroen med mere:
Onsdag den 25. august
Kl. 19.00: Film og fordrag: John Prine Hyldestkoncert på Schweizerhalle
Kl. 19.30 Toner Stemninger Steder i Liebestemplet (gratis entré)
kl. 20.00-23.00: Kasper Buch i Circle Village, Vestergade 24, (gratis entré)
Torsdag den 26. august
kl. 16.00-17.00: Mallemuk i Circle Village, Vestergade 24, (gratis entré)
kl. 20.00-23.00: Tønder Session Scene i Circle Village, Vestergade 24, (gratis entré)
Kl. 18.00: FOLK SPOT i Schweizerhalle
KL. 19.00: Den Skaldede Trommeslager på Centralhalle (gratis entré)
Kl. 19.30: Toner Stemninger Steder på Trøjborg Hovedgård (gratis entré)
kl. 20.00: Koncert m. Ronald Mossom Band m. Heidi Klinge på Hagges (gratis entré)
kl. 20.00 med Macnas Croi (Brian O´driscoll) på Café Victoria
Kl. 20.30: WATKINS FAMILY HOUR // MARY GAUTHIER i Schweizerhalle
Fredag den 27. august
Kl. 13.00: Brian Paulsen på Skibbroen (gratis entré)
kl. 15.00-18.00: Tønder Session Scene i Circle Village, Vestergade 24, (gratis entré)
Kl. 17.00: Steve Hart på Centralhalle (gratis entré)
Kl. 17.30: Charlotte Mai Band på Skibbroen (gratis entré)
Kl. 18.00: FOLK SPOT i Schweizerhalle
Kl. 20.30: DELGRES // MCGOLDRICH, MCCUSKER & DOYLE i Schweizerhalle
kl. 20.00-23.00: ULC-Trio i Circle Village, Vestergade 24 (gratis entré)
Kl. 20.00: BalkanHoldet på Hagges (udsolgt!)
Kl. 21.00: Baltic Scots på Skibbroen
Kl. 22.00: Henrik Bolding på Centralhalle (gratis entré)
Lørdag den 28. august
Kl. 10.59: OS3 på Skibbroen
Kl. 13.00: Hawkeye & Hoe på Centralhalle (entré 50 kr.)
kl. 15.00-18.00: ULC-trio i Circle Village, Vestergade 24 (gratis entré)
kl. 14.00: Mette Kathrine Jensen afholder albumrelease m. en koncert, hvor hun får selskab af musikalske venner på Hagges (gratis entré)
kl. 16.30: Koncert m. Bregenborg Band på Hagges (gratis entré)
Kl. 17.00: Strong Ale på Centralhalle (gratis entré)
KL. 18.00: FOLK SPOT i Schweizerhalle
KL. 18.00: Baltic Scots på Skibbroen
kl. 20.00-23.00: Tønder Session Scene i Circle Village, Vestergade 24 (gratis entré)
kl. 20.00: Koncert m. Mads Langelund på Hagges (gratis entré)
Kl. 20.30: NIELS HAUSGAARD // THE DEEP DARK WOODS i Schweizerhalle
Kl. 21.00: Jan Krichau på Centralhalle (gratis entré)
Kl. 21.15: Charlotte Mai band på Skibbroen
Søndag den 29. august
Kl. 10.00: Zenobia på Hagges Billetten.dk – Zenobia
kl. 12.00 med Downtown Dynt på Café Victoria
Kl. 13.00: Jan Krichau på Centralhalle (gratis entré)
Kl. 19.30: KIRA SKOV SINGS BILLIE HOLIDAY // DYLAN LEBLANC i Schweizerhalle