Spring til indhold
27. - 30. august 2025

Crowe Boys (USA)

Eneste danske festival og koncert i 2025

Crowe Boys har spillet musik, siden de kunne holde et instrument i hånden.

Brødrene Ocie og Wes Crowe voksede op i det landlige bayou-område i det sydlige USA og rejste som børn rundt i sydstaterne med familiens gospelband.
Musikken har altid været en uundværlig del af families rejseoplevelser, og selvom brødrenes karriere har udviklet sig hen over årene, er det underliggende budskab i deres musik stadig det samme: positivitet og håb.
Deres karriere tog en afgørende drejning, da de mødte Andrew Campanelli, trommeslager i bandet The Revivalists. Han kunne høre magien i deres lyd og blev deres producent. Sammen begyndte de at indspille en række sange og delte processen i realtid på sociale medier. I begyndelsen af 2024 gik et TikTok-indlæg med sangen ‘Where Did I Go Wrong’ viralt og ændrede alt. Den hudløse, inderlige video fik millioner af visninger og skaffede Crowe Boys tusindvis af nye fans på rekordtid. Snart skrev de pladekontrakt med Universal Music i Nashville.
Med over 600.000 følgere på sociale medier vokser Crowe Boys' fanbase hurtigt og vidner om deres oprigtige forbindelse til deres publikum. Med ny musik og planlagte turnéer er Crowe Boys kun lige begyndt.

Eneste danske festival og koncert i 2025.

Følg kunstneren på sociale medier

Tilbage til oversigt

Praktiske links

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tønder Festival vil bruge den information du giver i denne formular til at holde kontakten med dig og sende nyheder om og relateret til Tønder Festival. Sæt venligst kryds herunder, hvis du er indforstået med dette: