Spring til indhold
27. - 30. august 2025

Hans Theessink Band (NL, ZW, A)

Eneste danske festival og koncert i 2025

Sanger, sangskriver og guitarist Hans Theessink er en af de musikere, der har været med siden Tønder Festivalens unge år i 1970’erne og har spillet på festivalen utallige gange i forskellige konstellationer.

Med en karriere, der spænder over fem årtier, 30 albumudgivelser og adskillige priser, har Hans Theessink etableret sig som en mester i akustisk guitar og slideguitar. Hans karakteristiske dybe stemme og evne til at blande blues, folk og americana skaber en unik lyd, der appellerer til både traditionelle bluesfans og et bredere publikum.

Hollandskfødte Hans Theessink har siden 1980’erne boet i Wien i Østrig. Men i 1970’erne boede han i Danmark og har den dag i dag et stort dansk publikum.
I år vender han tilbage med Hans Theessink Band. Deres intense, sprudlende jamsessions byder på en uimodståelig blanding af blues, rhythm & blues, folk, roots rock og endda lidt gospel. Hans Theessink bliver solidt bakket op af den fremragende keyboardspiller Roland Guggenbichler på orgel, klaver og harmonika, mens de tre zimbabwiske sangere og musikere, Vusa Ndlovu, Blessings Nkomo og Ramadu Moyo, bringer deres kraftfulde stemmer, percussion, koreografi og afrikanske sjæl til det samlede udtryk.

Eneste danske festival og koncert i 2025.

Følg kunstneren på sociale medier

Tilbage til oversigt

Praktiske links

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tønder Festival vil bruge den information du giver i denne formular til at holde kontakten med dig og sende nyheder om og relateret til Tønder Festival. Sæt venligst kryds herunder, hvis du er indforstået med dette: