Spring til indhold
27. - 30. august 2025

Tag børnene med i Familieuniverset

Udgivet 3. juli 2025

Familieuniverset vender tilbage med leg, hygge og kreative oplevelser

Minigolf, skattejagt, kreative værksteder og en masse grin! Familieuniverset er klar med to dages festivalhygge for børn og deres forældre.

I Familieuniverset kan børn i alderen 0–12 år, sammen med forældre eller bedsteforældre, slippe fantasien løs og fordybe sig i aktiviteter, der vækker nysgerrigheden og skaber ro midt i festivalen.


Igen i år er Familieuniverset skabt i samarbejde med UC SYD i Tønder, som stiller med 18 engagerede pædagogstuderende, der planlægger og faciliterer aktiviteterne i området.

De studerende har forberedt et væld af sjove, sanselige og kreative oplevelser – og de står klar til at tage imod jer med nærvær, sjove idéer og højt humør.

Aktiviteterne er udviklet som en del af deres uddannelse, hvor praksiserfaring og samspil med børn er en vigtig del af læringen.


Familieuniverset summer af energi, tryghed og opfindsomhed, og i år kan børn og voksne blandt andet:

  • Spille minigolf

  • Gå på opdagelse på skatteøen

  • Male som en ægte Van Gogh

  • Fordybe sig med en god bog


Du finder Familieuniverset på toppen af bakken på Open Air området. Familieuniverset er åbent fredag og lørdag i festivaldagene fra kl. 11.00–17.00.


Tønder Festival 27. 28. 29. 30. august 2025

www.tf.dk

www.facebook.com/tonderfestival

www.x.com/toenderfestival

Instagram: TONDERFESTIVAL

Billetsalg: www.TF.dk

Nyheder

Tag børnene med i Familieuniverset

Har du børn med på festival? Så sæt kurs mod Familieuniverset – Tønder Festivals oase for de yngste gæster og deres forældre.

Praktiske links

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tønder Festival vil bruge den information du giver i denne formular til at holde kontakten med dig og sende nyheder om og relateret til Tønder Festival. Sæt venligst kryds herunder, hvis du er indforstået med dette: