Der er ingen nem måde at sige det på, så vi siger det, som det er: Shakey Graves har af personlige årsager aflyst hele sin Europaturné og kommer derfor heller ikke som planlagt til at spille på Tønders Open Air-scene torsdag aften.
Vi har modtaget følgende statement fra Shakey Graves:
"Hey folks - I‘m going to be postponing my upcoming UK/Europe tour dates for the time being due to a death in my family. I'm so sorry for any inconveniences, but I’ve got to be home to help at this time. Thanks for your understanding ❤️".
Det er en rigtig dårlig nyhed, men vi har heldigvis fået fat på lidt af et scoop til at erstatte Graves.
Amerikanske Uncle Lucius, der lige nu er på Europa-turné, har med kort varsel og uden tøven sagt ja til at ændre deres planer og sørge for, at Open Air-scenen torsdag aften i den grad er ’the place to be’.
Uncle Lucius har opbygget lidt af en kultstatus med deres karakteristiske blanding af rå americana og roots-rock og er kendt for energiske live-koncerter med en intensitet, et nærvær og en lyd, der rammer lige i hjertet. Bandet er gået både guld og platin med deres tidligere album og er lige nu aktuelle med et helt nyt album, der kaldes deres mest ambitiøse til dato.
Så selvom det er en skuffelse at måtte aflyse Shakey Graves, garanterer vi, at Uncle Lucius – som i øvrigt er fra Austin Texas ligesom Graves – ikke kommer til at skuffe torsdag aften kl. 21.45 på Open Air-scenen, og vi er utroligt taknemmelige for, at de uden megen betænkningstid sagde ja til at lægge vejen forbi Tønder i en tætpakket turnékalender.
Tønder Festival 26. 27. 28. 29. august 2026
www.tf.dk
www.facebook.com/tonderfestival
X: @tonderfestival
Instagram: @tonderfestival
Billetsalg på www.tf.dk