Tønder Festival Non-profit logo
Login

Nyheder

Optimismen i behold trods underskud

26. maj 2021
Foto: TF Photo Crew

Aflysningen af Tønder Festival sidste år har skabt minus hos Tønder Festival Forening, der kom ud af 2020 med et underskud på 213.105 kroner. Foreningen håber, at endnu flere vil give et gavebidrag og på den måde være med til at fremtidssikre festivalen.

Det kommer næppe som en overraskelse, at økonomien bag Tønder Festival er presset. Aflysningen af festivalen i 2020 var et hårdt slag, og at der heller ikke i år bliver en festival, stiller store krav til organisationen bag Tønder Festival – og også til tålmodigheden hos publikum, musikere, frivillige og sponsorer.

Tønder Festival Forening, som er den direkte arrangør af festivalen, kom ud af 2020 med et underskud på 213.105 kroner. Efter et år med nedlukning, aflysning og uvisse fremtidsudsigter var et underskud forventet.

“Der er ingen tvivl om, at corona-krisen har haft en helt afgørende betydning for Tønder Festival Forenings aktiviteter og økonomiske forhold. Hele omdrejningspunktet for foreningens aktiviteter er afviklingen af den årlige Tønder Festival, og omsætningen består af billetsalg samt salg af mad og drikkevarer under festivalen. Da festivalen blev aflyst, ændrede foreningens økonomiske forhold sig helt afgørende, ” forklarer Jan Wilhelmsen, Formand for Tønder Festival Forening, i formandsberetningen på generalforsamlingen.

Hjælp festivalen og bliv gavegiver

Mange publikummer og venner af festivalen har tidligere bakket op ved at være gavegivere. Nu er der ekstra meget brug for gavebidrag, og man kan støtte både som virksomhed og som privatperson. Som gavegiver støtter man Tønder Festival Forening og dermed fundamentet for Tønder Festival.

“Det er klart, at aflysningen af festivalen også i år stiller os i en sårbar økonomisk situation. Opbakningen til Tønder Festival har været helt fantastisk og meget afgørende, og vi vil gerne sige stor tak for den store opbakning. Vi håber, at endnu flere vil støtte os ved at blive gavegivere,” siger Jan Wilhelmsen.

Støt festivalen ved at blive gavegiver og husk, at du kan trække dit bidrag fra i skat. Se mere om at blive gavegiver her:

– og på forhånd tusind tak for din opbakning!

Tønder Festival 2021 er som bekendt aflyst på grund af corona-situationen. Men vi vender stærkt tilbage i 2022 med Tønder Festival, som I alle kender den. Som tidligere meldt ud vil der i stedet for festivalen i år være en lang række koncerter og aktiviteter i Tønder Kulturhus - Schweizerhalle fra 20. til 29. august 2021. Mere information følger snarest.

Med venlig hilsen

Tønder Festival Forening

Tønder Festival Logo
Tønder Festival Logo
Vestergade 80,
6270 Tønder
Åbningstider
Telefon:
Mandag: Kl. 10-12
Tirsdag: Lukket
Onsdag: Kl. 10-12
Torsdag: Lukket
Fredag: Kl. 10-12

Forbehold for ændringer
Tilmeld dig nyhedsbrev
* Skal udfyldes
bookmark linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram